
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.48 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Operating Supply Voltage | 42 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 3.4 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Min Output Voltage | 1.285 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 1405
Distributors
pcbx
Unit Price$1.79030
Ext.Price$1.79030
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.79030 | $1.79030 |
| 10 | $1.50902 | $15.09020 |
| 25 | $1.36747 | $34.18675 |
| 50 | $1.23920 | $61.96000 |
| 100 | $1.12297 | $112.29700 |
| 300 | $1.08091 | $324.27300 |
| 500 | $1.04042 | $520.21000 |
| 1000 | $1.00376 | $1003.76000 |
